Zgodnie z polskim prawem ślub cywilny poza USC jest możliwy. Treść art. 58 pkt. Prawa o aktach stanu cywilnego brzmi: „Jeżeli zachodzą uzasadnione przyczyny, kierownik urzędu stanu cywilnego może przyjąć oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński poza lokalem urzędu stanu cywilnego.” Interpretacja tego przepisu zależy jednakże od dobrej woli kierownika USC.
W Polsce nie obowiązuje rejonizacja przy zawieraniu cywilnych związków małżeńskich. Oznacza to, że związek małżeński można zawrzeć w dowolnie wybranym USC w Polsce.
Przy organizacji ślubu cywilnego poza USC oprócz dokumentów wymaganych jak przy ślubie cywilnym w urzędzie należy złożyć podanie o zmianę lokalizacji poza USC. W podaniu należy uwzględnić rzeczową argumentację zmiany lokalizacji ślubu poza USC.
Najczęściej podawane argumenty w takim podaniu to: - duża liczba gości, którzy nie pomieszczą się w sali urzędu; - brak udogodnień w sali urzędu dla zaproszonych niepełnosprawnych gości; - względy sentymentalne, np. miejsce poznania się.
W podaniu należy również zamieścić deklarację, że miejsce ceremonii ślubnej zostanie odpowiednio przygotowane, zostaną zapewnione właściwe i godne warunki, jak stół, miejsce dla urzędnika, świadków i gości, godło, nagłośnienie, odpowiednia oprawa florystyczna. W przygotowaniu miejsca pomocni są konsultanci ślubni.
Joanna Kłosińska, wedding planner
Agencja Ślubna SENSAR www.sensar.pl
|